1
3
2
4
5
9
15
16
8
18
10
22
24
17
6
7
14
11
23
21
13
27

Okolica - przyroda i atrakcje turystyczne

Dworek Nad Stawem usytuowany jest na obrzeżu Ostrowi Mazowieckiej, pośród malowniczych pól i lasów Puszczy Białej. Wiosną pola obsypane są kwitnącym rzepakiem, kukurydzą i zbożami. Jesienią sosnowe lasy zapraszają na grzybobranie. Lato to doskonały czas na organizację spływu kajakowego meandrującą nieopodal rzeką Bug. Tam też nielada uciechą będą potyczki wędkarskie ze szczupakami, sumami i innymi tubylcami Bugu. Całorocznie można korzystać z atrakcji w pobliskiej stadninie koni, gdzie przygotowano zajęcia zarówno dla początkujących, jak też zaprawionych jeźdźców. Zapraszamy również do zabawy w paintball, gdzie każdego może dotknąć dreszczyk strzelczych i taktycznych emocji. Tym, którzy pragną nietuzinkowych atrakcji proponujemy unikatową wyprawę nad Biebrzańskim Parkiem Narodowym – lot w balonie. W ramach spokojnego obcowania z przyrodą nieprzecenione będą piesze wycieczki leśne, gdzie można poczuć zapach prawdziwego boru. Niedawno powstałe ścieżki rowerowe zapraszają turystów i kolarzy do przemierzania pięknych zakątków powiatu ostrowskiego.

Zabytki Ostrowi Mazowieckiej

Sama Ostrów Mazowiecka kryje kilka interesujących architektonicznie i historycznie budowli. W sercu miasta znajduje się neobarokowy ratusz z 1927 roku. Od wschodniej strony podróżnych wita neogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1885 roku. W północnej części miasta, na cmentarzu stoi drewniana kaplica grobowa pw. Św. Zofii, zbudowana ok. 1830 r. dla Zofii z Przyjemskich Barzykowskiej.

Historia okolicy - czas II wojny światowej

Nasza okolica to również świadectwo trudnej polskiej historii. W 1941 roku Wehrmacht założył w koszarach przy ul. Różańskiej k/ Ostrowi obóz (Stalag 333) dla jeńców wojennych i cywilów. Do sierpnia 1944 roku zamordowano tam do 40 000 ludzi. Na terenie byłego poligonu artyleryjskiego, k/ Grądów hitlerowcy założyli obóz zagłady (Stalag 324) dla jeńców rosyjskich. Do jesieni 1943 r. zamordowano tam do 90 000 osób. W 1941 roku hitlerowcy doprowadzili do budowy kompleksu dwóch niemieckich obozów, pracy i zagłady (odpowiednio: Treblinka I i Treblinka II), istniejących w lasach nad Bugiem, wzdłuż linii kolejowej Siedlce–Małkinia, niedaleko wsi Poniatowo. Nazwa pochodzi od nazwy stacji kolejowej – Treblinka - znajdującej się w pobliżu obozów. Pod względem liczby ofiar (ok. 850 tys. osób) obóz Treblinka II był drugim po Auschwitz-Birkenau obozem zagłady funkcjonującym w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej.



wszelkie prawa zastrzeżone ©2012 Dworek Nad Stawem